Solidarność współcześnie – jak tworzymy wspólnotę w czasie pandemii
Trudne sytuacje wpływają na rozbudzenie wrażliwości, odpowiedzialności za innych i tym samym chęci realnej pomocy. Pandemia koronawirusa na naszych oczach pokazała współczesne oblicze solidarności, objawiające się poprzez oddolne działania ludzi na rzecz najbardziej potrzebujących, jak również współczesnych bohaterów – służb medycznych. Przykłady postaw solidarnościowych płyną od indywidualnych wolontariuszy, spontanicznych grup wsparcia, sektora prywatnego i organizacji pozarządowych. Projekt „Solidarność. Teraz” zbiera przykłady solidarności dziś w czasie pandemii, który wystawił na próbę nasze poczucie wspólnotowości oraz zwyczajnej ludzkiej dobroci.
„Solidarność. Teraz” w ramach przedsięwzięcia artystycznego „Isolation-confrontation” oraz kampanii społecznej „#Dziękujemy” zbiera przykłady oddolnych działań solidarnościowych i znaczenia idei solidarności w dzisiejszych czasach.
Jedną z akcji w ramach kampanii „#Dziękujemy” były „Komputery dla potrzebujących” zrealizowane przez Magdę Urbańską, Klaudynę Schubert i Dominikę Feiglewicz. Ich pomoc polegała na zbieraniu komputerów, laptopów, tabletów, które następnie formatowały, czyściły, dezynfekowały i przekazywały potrzebujący rodzinom. Cała „baza komputerowa” była w ich mieszkaniu. Z komputerami do przekazania potrzebującym zgłaszały się do nich rodziny znajomych, aktorzy, artyści, inni działacze społeczni, osoby prywatne, które usłyszały o ich oddolnym działaniu.
Więcej o „Isolation-confrontation” oraz kampanii „#Dziękujemy” można przeczytać w zakładce „Solidarność teraz” i na stronie aptekagallery.com/isolation-confrontation/.
96-letnia pani Janina ze Świdnicy szyje maseczki dla lokalnej przychodni. „Jak tak patrzę w telewizję i widzę i słyszę o tych zgonach ludzi, to mnie to wzrusza, mnie to po prostu boli, ja przeżywam tę klęskę” – tłumaczy.
Firma BSH w ramach akcji #BoschwPogotowiu przekazała sprzęt do 22 baz Lotniczego Pogotowia Ratunkowego w całej Polsce.
Teatr im. Juliusza Słowackiego w Krakowie włączył się w akcję szycia maseczek i fartuchów dla placówek medycznych, w tym jednoimiennych szpitali w Krakowie. Działanie stanowi część kampanii „Dobro jest w Małopolsce. Stop Koronawirusowi!”.
TVN Grupa Discovery prowadzi akcję #TVNPomagajmySobie, która poprzez specjalny blok reklamowy i inne akcje antenowe zbiera środki na posiłki dla najbardziej potrzebujących, wspierając tym samym restauracje poprzez zamawianie u nich posiłków.
W ramach akcji Sygnał Pogotowie Gastronomiczne restauracje, kucharze, kierowcy przygotowywali, a następnie rozwozili ciepłe posiłki dla pracowników służby zdrowia. W akcję włączyło się wiele firm, które dostarczały niezbędne produkty spożywcze.
Drukarze 3D zorganizowali akcję drukowania gogli i przyłbic, które wysyłane są następnie do szpitali, służb mundurowych i domów opieki społecznej.
Stowarzyszenie Highlander Combat Academy, na co dzień prowadzące szkolenia z bezpieczeństwa i ratownictwa, zaangażowało się w pomoc seniorom i zaopatrzenie ich w najważniejsze produkty codziennego użytku. Poprzez współpracę z darczyńcami stowarzyszenie przyczyniło się do przekazania maseczek i sprzętu medycznego do szpitali. W podobne działania zaangażowały się liczne stowarzyszenia, jak i indywidualni wolontariusze z całej Polski.
Mieszkańcy Warszawy w ramach akcji „Uwolnij złomka” oddają stare laptopy i tablety dzieciom z najbardziej potrzebujących rodzin. Dzięki nim dzieci mogą uczestniczyć w zdalnej edukacji, unikając tym samym cyfrowego wykluczenia.
Rossmann w ramach akcji „Pomagamy jak umiemy” wspiera służbę zdrowia w całej Polsce. Jedną z akcji firmy było przekazanie szpitalom walczącym z koronawirusem 82 tys. kremów do rąk.
Akcja „Studenci Uczniom” polega na udzielaniu uczniom bezpłatnych korepetycji przez warszawskich studentów. W czasach zdalnej edukacji wraz z jej problemami i wyzwaniami tego rodzaju pomoc okazuje się bezcenna.
Grupa wsparcia „Pies w Koronie” łączy osoby potrzebujące wsparcia w opiece nad zwierzętami w czasie kwarantanny z tymi, którzy gotowi są tą pomoc udzielić.
Pan Irek – informatyk z Zamościa nieodpłatnie naprawia stare komputery dla potrzebujących dzieci. Wspiera go nieformalna grupa wolontariuszy Zamojskie anioły.
„SPA dla mam” wspiera mamy osób z niepełnosprawnościami w czasie pandemii. Rozwozi jedzenie dla potrzebujących, udziela wsparcia telefonicznego czy udostępnia zbiór kreatywnych pomysłów do spędzania czasu w domu.
Młodzież z Polskiego Czerwonego Krzyża prowadzi rozmowy telefoniczne z seniorami, aby wesprzeć ich emocjonalnie oraz zrozumieć ich potrzeby i udzielić najbardziej skutecznej pomocy.
Centrum Badań nad Stresem na Uniwersytecie SWPS w Warszawie uruchomiło program online wspierający służby medyczne w radzeniu sobie ze stresem. Dostęp do niego jest w pełni bezpłatny.
Oddolne grupy „Widzialna ręka” działają w całej Polsce. Poprzez internetowe grupy wsparcia przekazywane są informacje o potrzebnej pomocy, które w efekcie docierają do osób, które mogą tej pomocy udzielić.
Santander Bank Polska razem z Fundacją Santander przeprowadził akcję charytatywną dla personelu medycznego, podwajając każdą złotówkę wpłaconą przez darczyńców. Pieniądze zostały przeznaczone na sprzęt medyczny i środki ochrony osobistej dla medyków.
Miejski Ośrodek Pomocy Rodzinie w Mrągowie wraz z wolontariuszami z Niezależnego Wolontariatu Młodzieżowego zorganizowali akcję wspierającą potrzebujących ze swojego miasta. Między innymi przekazano maseczki seniorom i pomagano z wizytami weterynaryjnymi dla zwierząt domowych osób potrzebujących.
Osoby, które same doświadczyły kryzysu psychicznego oraz odbyły szkolenie terapeutyczne pod opieką Centrum Psychiatrii w Katowicach udzielają telefonicznego wsparcia psychicznego dla każdego, kto tego potrzebuje.
Pogotowie Harcerek i Harcerzy ZHR udziela wsparcia potrzebującym w czasie pandemii. Między innymi zajmuje się dystrybuowaniem paczek żywnościowych czy wykonywaniem zakupów.
Stowarzyszenie Monopol Warszawski udziela pomocy Powstańcom, którzy przychodzili do Domu Wsparcia dla Powstańców Warszawskich. Wolontariusze rozwożą Powstańcom posiłki, mierzą temperaturę i realizują listę zakupów.
Grupa wolontariuszy Zupy na Plantach przygotowuje paczki z żywnością i artykułami higienicznymi dla osób bezdomnych. Paczki rozwożone są do pustostanów, działek czy ogrzewalni, gdzie mieszkają najbardziej potrzebujący członkowie społeczeństwa.
Platforma „Wsparcie dla szpitali” tworzy sieć komunikacyjną pomiędzy wolontariuszami i darczyńcami a szpitalami, które informują o swoich najbardziej naglących potrzebach. Dzięki temu pomoc może być skuteczna, bezpośrednio odpowiadając na realne potrzeby służb medycznych.
Fundacja Dajemy Dzieciom Siłę uruchomiła kampanię „Pandemia Przemocy”, która ma na celu walczyć z przemocą i wykorzystywaniem seksualnym dzieci, których stopień wyraźnie wzrasta w czasie pandemii, a więc w okresie wzmożonej izolacji.
Krakowscy dominikanie uruchomili telefoniczny dyżur, podczas którego udzielają wsparcia duchowego wszystkim potrzebującym rozmowy w trudnym czasie pandemii.
Oddolna inicjatywa Polish Art NOW! łączy artystów z odbiorcami sztuki, stwarzając platformę do sprzedaży dzieł i tym samym finansowego wsparcia artystów w trwającym kryzysie kultury.
Witryna internetowa Noizz Food prowadzi akcję #JemDlaGastro, która promuje w mediach społecznościowych ofertę gastronomiczną poszczególnych restauracji, pomagając im przetrwać okres zamknięcia.
Akcja #KsiążkaNaTelefon wspiera lokalne księgarnie, które obecnie najbardziej narażone są na upadek. Zainteresowani kontaktują się bezpośrednio z księgarnią, pytając o konkretną pozycję, mogą również prosić o rekomendację, zdjęcia regałów czy live z księgarni. Następnie książki wysyłane są na terenie całej Polski.
Polscy autorzy wspólnie napisali książkę „Nadzieja”, z której dochód przeznaczony jest na pomoc dla seniorów, osób niepełnosprawnych i inne najbardziej potrzebujące grupy społeczne. Książka powstała w pełni społecznie. Wszystkie osoby zaangażowane w projekt, łącznie z redaktorami, korektorami, drukarzami czy dystrybutorami, pracowały charytatywnie.
Prezes polskiej firmy budowlanej Erbud co środę funduje swoim pracownikom obiady z lokalnych restauracji, aby wesprzeć branżę gastronomiczną.